UTF-8; Pure HTML 4.01; CSS 3;
Powrót do spisu treści

Star Wars: Battlefront II

Opis gry, wymagań, poprawek itp. zamieściłem przy okazji uruchamiania jej w Windows 7 Ultimate x64 SP1. I tam należy szukać szczegółów.

Przetestowałem również pakiet "STAR WARS™ Battlefront™ II (Classic, 2005)" z GOG.COM w Windows 10 Pro x64 - całość działa bez problemów. ~:) Szczegółowy opis: "STAR WARS™ Battlefront™ II (Classic, 2005)" z GOG.COM.


UWAGA: Dalsza część strony dotyczy gry zainstalowanej z tradycyjnego nośnika: DVD.


Instalacja "Star Wars: Battlefront II" w Windows 10 x64

Instalator bez problemu działa w "czystym" Windows 10 x64. ~:) Całą procedurę opisałem przy okazji uruchamiania gry w Windows 7 Ultimate x64 SP1. I tam należy szukać szczegółów.

W Windows 10 gra została "odziedziczona" po Windows 8/8.1 i znajdowała się w "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II". W tym przypadku miałem już:

  1. Skrót na "Pulpicie".
  2. Załataną grę.
  3. Włączony "Mikser".

Kilka szczegółów w Windows 8/8.1.

Uruchomienie "Star Wars: Battlefront II" w Windows 10 x64

Gra bez problemów działa w "czystym" Windows 10 x64. Z kilkoma zastrzeżeniami:

  1. Gra jest bardzo, bardzo, przywiązana do swojego DVD i wymaga jego obecności w napędzie. Jest zabezpieczona przez SecuROM i wcale nie chce współpracować z zamontowanym obrazem. ~:( Możliwe, że coś innego niż MagicDisk, z którego korzystam, może działać lepiej.

    Trzeba zatem narażać oryginał...

  2. Po uruchomieniu gry wyskakuje dziwny komunikat o braku TnL.

    O ile dla "karty" G31 Express Chipset Family, która jest "biedna", można w to uwierzyć, to karta 8800 GTS 512 nie miała takich "problemów" w Windows 7. Dziwne, ale po kliknięciu "Tak/Yes" uruchomi się i będzie działać. ~:)

  3. Gra wymaga, aby "Mikser" związany z nagrywaniem był włączony. Domyślnie jest wyłączony, a czasami nie ma go wcale... W menu gry wszystko działa prawidłowo, łącznie z muzyką lecącą w tle. Za to po uruchomieniu misji gra robi BUM.

    Okazuje się, że problem i jego rozwiązanie jest znane "od zawsze". Należy:

    1. Wejść do "Panelu sterownia".
    2. Odpalić "Dźwięk".
    3. Przejść na zakładkę "Nagrywanie".
    4. Gdzieś na pustym polu kliknąć prawym i włączyć opcję "Pokaż zablokowane urządzenia".
    5. Kliknąć prawym na "Mikser stereo" i go włączyć (odptaszkować opcję "Zablokuj urządzenie").
    6. OK i pozamykać zbędne okna.

    I już, gra działa jak powinna.

    Jeśli jednak nie można znaleźć sterowników dodających obsługę "Miksera", to można w opcjach audio gry (menu konfiguracji) wyłączyć "Mikser". W trakcie gry dźwięku nie będzie, ale da się grać. Aha, w menu i przerywnikach dźwięk będzie. ~;)

  4. Gra może mieć problemy z procesorami wyposażonymi w kilka rdzeni. Wcześniej lub później robi wówczas BUM. Ale mój czterordzeniowy Intel Core 2 Quad Q9650 nie sprawia kłopotów, a może Windows 10 ma już odpowiednie "shimsy" dla "Star Wars: Battlefront II"? Jeśli jednak pojawią się niewytłumaczalne BUM, to istnieje kilka sposobów obejścia problemu:
    1. Można w BIOSie wymusić pracę procesora tylko na jednym rdzeniu. Skuteczne, ale baaardzo niepraktyczne. ~;)
    2. Można wyciągnąć skrót do pliku BattlefrontII.exe i zmienić linię uruchamiającą program z "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II\GameData\BattlefrontII.exe" na:
      C:\Windows\System32\cmd.exe /C start "BFII" \
      /D "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II\GameData" /high /affinity 8 \
      "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II\GameData\BattlefrontII.exe"

      Powyższe polecenie to jedna linia, tu połamana w miejscu \, aby łatwiej było ją czytać. Oczywiście z dokładnością do ścieżki. Ponieważ w ścieżce znajdą się spacje, to odpowiednie fragmenty zostały zamknięte w "".

      Takie polecenie uruchomi "Command Prompt", z niego odpali w katalogu "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II\GameData" program "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II\GameData\BattlefrontII.exe" nadając mu wysoki priorytet (/high) i wymuszając pracę na jednym (tu czwartym) rdzeniu (/affinity 8). Czyli zrobi to, o co chodzi. Więcej o /affinity wcześniej, przy okazji "Star Wars: Force Commander".

Grę można uruchomić z pstryczkami. Należy utworzyć skrót do pliku BattlefrontII.exe i uzupełnić wywołanie o wybrane pstryczki. Np.

GTS 450 512MB wymaga dobrego chłodzenia.

Obsługa szerokiego ekranu w "Star Wars: Battlefront II"

Gra posiada wbudowaną obsługę szerokiego ekranu. Rozpoznaje wszystkie dostępne opcje i potrafi skorzystać z większości z nich.

W podkatalogu \GameData\data\_lvl_pc (u mnie "G:\Games\LucasArts\Star Wars Battlefront II\GameData\data\_lvl_pc") znajduje się plik vidmode.ini, w którym gra zapisuje potencjalnie dostępne ustawieniu grafiki. Jest on tworzony przy pierwszym uruchomieniu gry i uaktualniany przy każdej zmianie karty graficznej. Ale nie jest aktualizowany przy zmianie monitora, a jego parametry mają bezpośredni wpływ na dostępne opcje. Aby odblokować niedostępne ustawienia, wystarczy skasować plik. Przy kolejnym uruchomieniu gry zostanie stworzony na nowo.

Gra w Sieci

"Star Wars: Battlefront II" umożliwia grę w Sieci. Jedynym dostępnym i wymaganym protokołem jest TCP/IP, umożliwiający grę w sieci lokalnej i Internecie (do 64 osób). Połączenie dostępne w różnych wariantach:

Internet
Z rejestracją i wyszukiwaniem via GameSpy (od 2013 nie działa).
LAN
Z wyszukiwaniem lokalnym.

Nie będę opisywał szczegółów konfiguracji (są wyjaśnione w instrukcji do gry), ale sprawdziłem działanie w LANie. Krótko mówiąc - działa~:) Do testów wykorzystałem gry uruchomione w Windows 7 Ultimate x64 SP1 i Windows 10 Pro x64. Oba komputery pełniły funkcje zarówno serwera, jak i klienta - bez problemów.

Ponieważ grałem domowym LANie, nie miałem problemów z firewallami. ~;)

Podsumowanie "Star Wars: Battlefront II"

Instalacja
Bez problemów w Windows 10 x64.
Płyta lub obraz w trakcie gry
Tak i tylko oryginał (zabezpieczenie SecuROM).
Uruchomienie w Windows 10 x64
Z pewnymi kruczkami, ale działa OK.
Musi być włączony systemowy "Mikser".
DDRAW.DLL
Systemowy.
Sterowniki NVIDIA
Bez znaczenia.
Sterowniki Intel
Bez znaczenia (ale korzystam z 8.15.10.1930 dla Windows 7), zintegrowany Intel nie wyrabia się.
Procesory wielordzeniowe
Możliwe problemy, ale z rozwiązaniem.
Szeroki ekran
Obsługa wbudowana.
Maksymalna rozdzielczość
Co najmniej 1920x1200, w tabelce FPSy (V-Sync 60)
Rozdzielczość Intel Core 2 Quad Q9650 @ 3.00GHz
G31 Express Chipset Family 8800 GTS 512 GTS 450 512MB
1280x1024 na poziomie 8+ na poziomie 55+ na poziomie 55+
1920x1200 brak portu na poziomie 30+ na poziomie 40+
Gra w Sieci
Bez problemów w sieciach TCP/IP.
Miejsce na dysku (pełne/skompresowane)
4.92GB/4.22GB

Gra działa płynnie, również w Sieci (na G31 Express Chipset Family tak sobie ~;) ). Cutscenki są odgrywane. Jest dźwięk, muzyka, nie ma problemów z peryferiami i akceleracją 3D. Wbudowane HD (Hor+).

B2 - jest OK, SOA#1
B2 - jest OK, 1920x1200

Dobrze jest. ~:)

Powrót do spisu treści
A tymczasem w Windows 7 Ultimate x64 SP1
A tymczasem w Windows 8/8.1 Pro x64
A tymczasem w GOG.COM

Copyright © Yogurt
6.49.030 15.11.2021
Author:
Yogurt